Nowoczesne systemy nawadniania oferują coraz wydajniejsze rozwiązania służące do efektywnego i oszczędnego podlewania roślin. Jednym z nich są choćby linie kroplujące, znajdujące zastosowanie zarówno w prywatnych ogrodach, jak i na dużych uprawach rolnych. Na samym początku warto wiedzieć, z jakich elementów składa się linia kroplująca.

Nawadnianie kropelkowe

Elementu linii kroplującej

Standardowa linia kroplująca składa się z rury, która jest jej trzonem i głównym elementem. Na jej przebiegu znajdują się liczne kroplowniki, z których bezpośrednio do gleby pod roślinami dociera woda. Możemy ustawić częstotliwość i ilość wypływającej z kroplownika wody, w zależności od potrzeb roślin. Rura wykonana jest z wysokiej jakości polietylenu, zaś kroplowniki najczęściej znajdują się na całym jej przebiegu, w odległości około 10 cm – 1 m od siebie.

Linie kroplujące łączą się ze sobą złączkami, przez co można tworzyć naprawdę długie kombinacje. Dzięki złączkom jesteśmy w stanie podlewać duże uprawy rolne, których ręczne podlewanie byłoby wręcz niemożliwe lub niewydajne. Podczas montażu dodatkowo wykorzystuje się szpilki, zapewniające stały kształt linii kroplujących. Bez szpilek linie pod wpływem wody mogłyby się wyginać.

Linie kroplujące z kompensacją ciśnienia

Linia kroplująca może mieć funkcję kompensacji ciśnienia. Wówczas budowa kroplowników jest nieco inna niż w przypadku linii bez kompensacji ciśnienia. Rozwiązanie to pozwala na równomierną dostawę wody do wszystkich roślin, co ma znaczenie szczególnie wówczas, gdy linia kroplująca jest bardzo długa lub gdy teren jest pochyły. Chcąc zadbać o ciśnienie wody należy zaopatrzyć się w reduktor ciśnienia.

Filtry do linii kroplującej

Zabrudzona woda szybko zapycha całą instalację zmniejszając jej funkcjonalność i wydajność. Aby tego uniknąć konieczny jest zakup filtrów – na rynku mamy dostęp do różnych rodzajów, najpopularniejszy wciąż jest jednak filtr siatkowy. Skutecznie wyłapie on zanieczyszczenia (np. piasek), które mogłyby zapchać instalację. Filtry zawsze dostosowujemy do rozmiarów emitera, powinny być nie większe niż 10% otworu emitera.