Trawnik i ogród wokół domu to nadrzędny element otoczenia, który bezpośrednio wpływa na atrakcyjność otoczenia. Od tego, w jakim stanie jest trawnik, w dużej mierze zależeć będzie całościowa prezentacja posesji. Atrakcyjna, a przede wszystkim właściwie zadbana murawa to marzenie każdego posiadacza domu. Jednak teren zielony potrzebuje odpowiedniego nawodnienia, które będzie dostosowane do potrzeb. Zatem czy istnieją sprawdzone metody, które pozwalają na utrzymanie trawnika w doskonałej kondycji?

Oczywiście, że tak! Jedną z nich jest system zraszaczy, który projektowany jest na powierzchni, na której znajduje się trawnik. Z pewnością wiele osób nie ma pojęcia, w jaki sposób właściwie ustawić zraszacze, aby cały system był jak najbardziej wydajny. Dlatego śpieszymy z pomocą!

nawadnian

Zraszacze w ogrodzie – skuteczne podlewania trawnika

Oczywistym, a zarazem najważniejszym aspektem w ramach dbania o trawnik jest jego regularne podlewanie. W takim celu warto zainwestować w specjalne zraszacze, które są dedykowane do zadań specjalnych. Są to profesjonalne urządzenia, których nadrzędnym zadaniem jest właściwe rozpylanie wody zgodnie z ustalonym kątem i ciśnieniem. Zastosowanie ich w codziennym użytku pozwoli na skuteczne podlewanie, ponieważ ustawiony wcześniej kąt i ciśnienie nie będzie niszczyło struktury trawy.

Istotą wszystkich systemów zraszających jest rozpylanie wody na wybrane odległości. W zależności od wyboru odpowiednich rodzajów odległościami można spokojnie zarządzać, a też automatycznie ustawić czas włączania się zraszaczy. W ten sposób właściciele pięknych ogrodów mogą skutecznie odciążyć się od żmudnego i długotrwałego chodzenia z wężem ogrodowym. Jednak w momencie, kiedy już zaopatrzymy się w odpowiednie zraszacze, to co dalej?

Charakterystyka zraszaczy – zasięg strumienia to nie wszystko

Odpowiedni promień padania to tylko jedna z wartości, która należy wziąć pod uwagę w momencie wybieranie właściwych urządzeń zraszających. Nie można zapominać o kształcie obszaru, który będzie zraszany. Uniwersalnym doborem jest kwadrat lub koło co w zasadzie pozwala na równomierne nawodnienie wyznaczonych obszarów z odpowiednią regulacją od 180 do 90 stopni.

Z kolei regulacja siły strumienia pozwala na mniejszą bądź większą intensywność wyrzutu wody, co jest szczególnie ważne w momencie, kiedy chcemy manualnie wyregulować strefy intensywności spadania wody. Ponadto zaopatrując się w zraszacze, należy wziąć pod uwagę również materiały, z jakich zostały wykonane. Pozwoli to na większą funkcjonalność i trwałość niezależnie od panujących warunków zewnętrznych. Także sposób wytwarzania kształtu strumienia wody oraz możliwość zawieszenia ich na statywie do dodatkowe, aczkolwiek świetne funkcje, które często się przydają.

Rodzaje zraszaczy do ogrodu

Współcześnie zraszacze ogrodowe występują w bardzo różnych postaciach. Te prostsze w konstrukcji umieszcza się bezpośrednio na trawniku. Z uwagi na wystające głowice są widoczne na trawniku. Jednak na rynku dostępne są już bardziej zaawansowane urządzenia, które przeznaczone są dla wszystkich tych, którzy cenią sobie czysty widok trawnika bez oglądania na nim jakichkolwiek wystających przedmiotów. Mowa o zraszaczach wysuwanych, które instalowane są pod płytą murawy. Jednak tego rodzaju rozwiązanie nadal najczęściej stosowane jest na boiskach piłkarskich czy kortach tenisowych.

Jak rozmieścić zraszacze zgodnie z kształtem działki?

Rozmieszczenie zraszaczy zgodnie z odpowiednim kształtem działki wymaga dostosowania kąta padania wody. W tym celu warto zaopatrzyć się w zraszacze obrotowe, które pozwolą na dokładne nawodnienie całego obszaru wokół siebie. Jest to rozwiązanie najbardziej praktyczne i najczęściej stosowane, które z całym przekonaniem można śmiało polecić.