System nawadniania kropelkowego charakteryzuje się wysoką wydajnością i umożliwia znaczną oszczędność wody, a tym samym i pieniędzy. Ważne jest jednak, aby linie kroplujące były odpowiednio zaprojektowane i dobrane do potrzeb ogrodu lub uprawy. Jak obliczyć wydajność nawadniania kropelkowego, aby w przyszłości uniknąć ewentualnych rozczarowań?

Linie nawadniające rozłożone w gospodarstwie rolnym

1. Obliczenie zapotrzebowania ogrodu

W pierwszej kolejności należy dokładnie zmierzyć ogród lub teren, który ma być podlewany za pomocą nawadniania kropelkowego. Pod uwagę bierze się również jego rzeźbę, a więc spadki wysokości. Z obliczeń od razu można usunąć te miejsca, które będą podlewane za pomocą zraszaczy, np. kwieciste łąki czy rozległe trawniki.

Linie kroplujące najlepiej sprawdzą się w miejscach, gdzie rośliny rosną pojedynczo, w niewielkich skupiskach lub w rzędach. Przeciągnięcie obok nich linii kroplujących będzie bowiem wygodne i funkcjonalne.

2. Określenie źródła wody i sposobu zasilania systemu

Zwykle woda pobierana jest z miejskiego wodociągu, jednak w niektórych przypadkach pochodzi ona z własnych studni lub zbiorników wodnych. Wówczas należy wyliczyć parametry pompy, a następnie dostosować je do wydajności źródła wody i rozległości terenu. Najistotniejszym kryterium podczas wyboru pompy ogrodowej jest wydajność studni.

3. Kupno systemu nawadniania kropelkowego

Posiadając wszystkie niezbędne dane można przystąpić do kupna poszczególnych elementów systemu nawadniania kropelkowego:

  • rury doprowadzające wodę
  • linie kroplujące
  • kroplowniki
  • filtry do wody
  • zawory i elektrozawory
  • sterowniki i czujniki

Podczas wyboru poszczególnych elementów najlepiej kierować się zaleceniami producenta. Zwykle podaje on ważniejsze informacje, np. maksymalną długość linii kroplującej dla terenu ze spadkiem 0%. W dzisiejszych czasach z łatwością można skorzystać również z darmowych systemów projektowania nawodnień, oferowanych przez producentów.