Nawadnianie kropelkowe to system zapewniający roślinom optymalne warunki do rozwoju. System pozwala nawadniać rośliny w takiej ilości, jaka jest dla nich odpowiednia. Właśnie wtedy gdy gleba traci wilgoć, stopniowo jest nawadniana – nie dzieje się to gwałtownie, więc roślina może spokojnie, w swoim tempie pobierać wodę z ziemi. Linie kroplujące cieszą się rosnącym zainteresowaniem, więc tym bardziej warto zapoznać się z ich elementami. Do filtrowania wody mogą zostać użyte filtry siatkowe lub filtry dyskowe. Czym się od siebie różnią? Jaki system jest lepszy?

Filtry siatkowe – opis i zalety

Filtry odpowiadają za usuwanie zanieczyszczeń z wody. Mogą je również po prostu zatrzymywać. Stosowane są w urządzeniach nawadniających, których celem jest oddanie do gleby odpowiedniej dawki wody. Podlewanie kropelkowe może się odbywać z wykorzystaniem filtra siatkowego, który służy do mechanicznego oddzielenia zabrudzeń od wody czystej. W tym celu zastosowana została specjalna siatka na wkładzie umieszczonym w obudowie. To fantastyczny sposób by nawadnianie kroplujące przekazywało do gleby czystą, zdrową wodę, pozbawioną zanieczyszczeń – zwłaszcza cząstek organicznych.

Filtry dyskowe – opis i zalety

Linia kroplująca z kompensacją ciśnienia stosowana jest do nawadniania większych obszarów upraw rzędowych, albo upraw położonych na terenie trudnym, o zmiennej wysokości. Bardzo ważne jest by wąż kroplujący się nie zatykał. Cel ten pomaga osiągnąć filtr dyskowy. Wykorzystywany jest do zapobiegania zatykaniu układów mikronawadniania, linii kroplujących, a także mikrozraszaczy. Filtr dyskowy oczyszcza wodę z pyłów oraz zanieczyszczeń małych frakcji.

Jakie filtry wybrać? – porady

Linia kroplująca z kompensacją to niewątpliwie dobre rozwiązanie, stosowane coraz częściej, ponieważ pozwala roślinom zdrowo się rozwijać. Zapewnia im należyte warunki, dostarczając systematycznie odpowiednie dawki wody. Zarówno filtry dyskowe, jak i filtry siatkowe posiadają swoje zalety i cechy szczególne. Filtry dyskowe nie wystarczają do filtrowania wody w sytuacji, gdy jej pobór odbywa się z rzeki czy stawu. Wówczas należy wspomagać ich działanie filtrami piaskowymi. Jeśli chodzi o linie kroplujące, producent WATERMIL posiada w swoim asortymencie doskonałej jakości filtry siatkowe. Skutecznie odfiltrowują cząstki stałe w rurociągu głównym. Wąż do nawadniania jest czysty, a filtracja odbywa się na poziomie mikronowym.