Stworzenie pięknego ogrodu to duże wyzwanie i ogrom pracy. Projekt i aranżacja to jedno. Kolejną kwestią jest ożywienie go – do tego celu korzystamy m.in. z drzew, kwiatów i roślin.

Wybór właściwej roślinności to dopiero początek. Aby mogły rozwijać się i dojrzewać w pożądany przez nas sposób trzeba o nie dbać. Podlewanie, przycinanie, przesadzanie, nawożenie – doba bywa za krótka żeby znaleźć na to wszystko czas. Częściowo z pomocą przychodzi nam technologia i hydraulika.

Dzięki systemom nawadniającym dbanie o ogrody może być lżejszym i mniej czasochłonnym zajęciem. Ale jak to działa i jak stosować takie systemy?

Czym jest linia kroplująca?

Odpowiednia ilość wody stanowi podstawę do wzrostu dla wszystkich organizmów żywych, nie inaczej jest z roślinami. Istnieje wiele systemów usprawniających nawadnianie ogrodu. Jednym ze stosowanych rozwiązań jest linia kroplująca. Jest to wynalazek skuteczny i prosty w montażu oraz obsłudze. Pozwala na regulację ilości wody, która jest dostarczana roślinom. 

Linię kroplującą można montować zarówno na ziemii, jak i pod ziemią, stale lub tymczasowo – wszystko zależy od nas. Montując system trzeba pamiętać o dwóch rzeczach: umieszczeniu otworów kropelkowych z boku aby zapobiec zapychaniu się ziemią oraz o należytej stabilizacji konstrukcji.

Samodzielne złożenie tego typu instalacji nie powinno stanowić dla nas większego wyzwania. Jeśli chcemy mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane należycie, a linia kroplująca będzie nam długo służyć, warto skontaktować się z fachowcami. Specjaliści pomogą dopasować zestaw nawadniający do potrzeb, możliwości i ograniczeń jakie może dawać ogród. 

Jak podlewać linią kroplującą?

Linia kroplująca pozwala też optymalizować dawki wody. Przyczynia się to do poprawy efektywności nawadniania, jak również do oszczędności wody. Jedną z inspiracji do rozwiązań takich jak to są kurczące się zasoby wody na świecie.

Montując linie kroplujące należy pamiętać o ustawieniu odpowiedniego ciśnienia w emiterach. Pozwoli to dostarczać taką ilość wody jaka jest potrzebna danym roślinom. Niektóre rośliny czy drzewa potrzebują jej więcej, inne mniej. Linia kroplująca pozwala to wszystko skoordynować i uczynić całą florę ogrodową piękniejszą i żywszą.