Linia kroplująca służy do nawadniania roślin uprawianych na plantacjach, a także w ogrodach czy sadach. Każdy posiadacz upraw dba, aby jego zbiory były jak największe – pielęgnuje swoje rośliny, chroni przed szkodnikami i przede wszystkim podlewa. W przypadku dużych terenów uprawnych lub po prostu przy braku czasu podlewanie ręczne jest niemożliwe. Stosuje się system nawadniania kropelkowego, który dba o odpowiedni poziom nawodnienia upraw. Dzięki temu można podlewać rośliny oszczędzając wodę i swój czas.

Nawadnianie kropelkowe

Na czym polega nawadnianie kropelkowe?

Nawadnianie ogrodu w ten sposób to duża oszczędność czasu. Linia kroplująca jest polietylenową rurą z zatopionymi kroplownikami. Po ułożeniu jej na podłożu, wypływ wody odbywa się bezpośrednio na glebę, nie zraszając roślin. Istotą nawadniania kropelkowego jest podaż odpowiedniej ilości wody do roślin w sposób powolny, ale równomierny. 

Sam system niskociśnieniowy linii kroplujących nie jest skomplikowany. Transport wody odbywa się za pomocą linii z emiterami, czyli otworami umożliwiającymi jej wypływ. Podstawą tego systemu jest rura zasilająca, połączona z emiterami i mikrozraszaczami. Aby woda miała wysoką czystość, warto zamontować filtr piaskowy (filtr siatkowy). System nawadniania kropelkowego posiada wyłącznik nawadniania, dzięki czemu możemy stale kontrolować podlewanie gleby i ilość wody.

Warto pamiętać, że linie kroplujące a taśmy kroplujące nie są tym samym. Taśma kroplująca jest mniej wytrzymała, a jej żywotność określa się na 2-3 lata. 

Montaż linii kroplującej

Chcąc zrobić nawadnianie kropelkowe należy wybrać przewód nawadniający odpowiedniej długości. Maksymalna długość linii kroplującej zależy od wydatku wody – im niższy wydatek, tym dłuższe ciągi można zamontować. Pierwszym krokiem jest zmierzenie swojego ogrodu czy pola uprawnego, przy czym warto wziąć pod uwagę strukturę gleby i jej przepuszczalność. Na górzystych terenach istnieje ryzyko spadków grawitacyjnych, co może utrudniać podlewanie kropelkowe.

Tam, gdzie długość rzędu nawadniania będzie krótka wystarczy system kropelkowy bez kompensacji ciśnienia. Jednak przy długich rzędach roślin konieczna będzie kompensacja ciśnienia. W innym razie woda nie wypływałaby równomiernie na całej długości. Linie kroplujące z kompensacją ciśnienia posiadają tzw. reduktor ciśnienia. Właściciele przydomowych ogrodów oraz osoby zaczynające swoją przygodę z sadownictwem i ogólnie pojętą uprawą roślin je podłączyć bezpośrednio do pompy ogrodowej. Alternatywą jest użycie pompy reagującej na spadek ciśnienia.

Konieczność podlewania większych obszarów uprawnych jest wskazaniem do sięgnięcia po bardziej skomplikowane elementy instalacji. W takich przypadkach wodę doprowadza się wytrzymałym wężem ogrodowym lub sztywną rurą do miejsca, w którym następuje rozgałęzienie na sekcje nawadniające. To właśnie w tym miejscu montuje się zwory elektromagnetyczne, których pracą kieruje sterownik. System nawadniania umożliwia objęcie opieką zarówno małych ogrodów, jak i wielkich upraw.

Czy warto posiadać system kroplujący?

System podlewania kropelkowego w dłuższej perspektywie czasu to jedna z najbardziej opłacalnych form podlewania – zużycie wody jest znacznie niższe niż w przypadku tradycyjnych zraszaczy. Dodatkowo linie czy taśmy kroplujące działają punktowo, dostarczając wodę bezpośrednio do strefy korzeniowej. Unika się tym samym moczenia części nadziemnych roślin, co chroni je przed chorobami. W zależności od potrzeb linie kroplujące można wykorzystać jako nośnik nawozu. 

To opłacalna inwestycja dla Twojego ogrodu, sadu czy większych upraw oraz duża oszczędność wody. Nie tylko dbasz o swoje rośliny, ale również chronisz środowisko. Wybierz linie kroplujące i przekonaj się, jak ułatwi to pielęgnację.