Linie nawadniające to praktyczne i wygodne rozwiązanie zarówno dla ogrodów, jak i większych upraw. Swoją popularność zawdzięczają wydajności, a także możliwości dopasowania poziomu nawodnienia do potrzeb swoich roślin. Istnieje kilka rodzajów linii nawadniających, a każda z nich posiada swoje wady i zalety. Wybór powinien być podyktowany indywidualnymi preferencjami.

nawodnione-rośliny

Rodzaje linii kroplujących

Decydując się na linię kroplującą należy ocenić m.in. wielkość swojego ogrodu lub uprawy czy charakter terenu. Poniżej przedstawiamy rodzaje linii nawadniających, dzięki którym pielęgnacja roślin będzie ekonomiczna i przyjemna.

1. Linia kroplująca z kompensacją ciśnienia

Linie kroplujące z kompensacją ciśnienia zazwyczaj wybierane są do dużych ogrodów lub innych, profesjonalnych zastosowań. Powierzchnia terenu może być zarówno płaska, jak i nieco pochyła – ze względu na to współcześnie są one wybierane zdecydowanie najczęściej.

System charakteryzuje się obecnością elementu kompensującego ciśnienie w emiterze, dzięki któremu możliwe jest utrzymanie odpowiedniego ciśnienia na całej długości nawet bardzo długich linii (100 m i więcej). Na wydajność nie wpływa także rzeźba terenu, ponieważ przy pomocy elementów kompensujących ciśnienie z każdego emitera zawsze wypływa taka sama ilość wody.

2. Linia kroplująca bez kompensacji ciśnienia

Linie kroplujące bez kompensacji ciśnienia posiadają bardzo prostą budowę i sprawdzą się idealnie wszędzie tam, gdzie chcemy nawadniać mniejsze obszary. Pojedynczy odcinek można rozwinąć zazwyczaj na maksymalnie 70 m. Należy pamiętać, że przy wyborze tego typu linii powierzchnia terenu musi być płaska – nie ma bowiem kompensacji ciśnienia, czego konsekwencją jest nierównomierne rozłożenie opadu.

3. Podziemna linia kroplująca

To linia kroplująca z kompensacją ciśnienia, dodatkowo wyposażona w elementy chroniące emitery przed zatykaniem się ziemią, błotem czy korzeniami roślin. Jej zaletą jest mała widoczność, ponieważ znajduje się ona praktycznie pod ziemią (10-12 cm). Dzięki temu rośliny zawsze otrzymują odpowiednią ilość wody prosto do systemu korzeniowego, jednak dekoracyjny ogród czy uprawa pozostają wolne od widocznych systemów i instalacji.

4. Linia kroplująca na skarpy

Kolejna wariacja linii kroplującej z kompensacją ciśnienia, w której dodatkowo każdy emiter posiada zawór stopowy. Dzięki temu woda wypływa z nich w oczekiwanych ilościach nawet na wyjątkowo nierównych terenach i skarpach, gdzie tradycyjna linia kroplująca z kompensacją ciśnienia nie dałaby rady funkcjonować. Zazwyczaj nie mamy jednak potrzeby nawadniania aż tak pochyłych terenów.