Pielęgnacja ogrodu to wymagające czasu i nakładów zajęcie. Konieczne jest podlewanie, przycinanie roślin, a także odpowiednie ich nawożenie. W czasach, gdy większość z nas jest zabiegana nie zawsze jest czas by w należyty sposób doglądać wszystkich roślin.

Kolejną kwestią są nakłady – niektóre z roślin hodowanych w ogrodzie potrzebują hektolitrów wody by mogły się prawidłowo rozwijać i ozdabiać ogród. Stąd wyzwaniem dla wielu ogrodników jest zoptymalizowanie procesu podlewania – tak by był on jak najbardziej efektywny i nie powodował bezsensownego marnotrawienia zasobu jakim jest woda.

Z pomocą przychodzi nawadnianie kropelkowe, które pozwala nie tylko zautomatyzować cały proces, ale też mądrze gospodarować dostępną wodą. W jaki sposób możemy oszczędzać wodę podczas podlewania kwiatów? Jakie są najskuteczniejsze metody?

nawodnione-rośliny

Jak podlewać roślinność w ogrodzie?

Rozwój technologii przyniósł wiele nowatorskich sposobów podlewania ogrodu. Dotychczas zajęcie to kojarzyło się z mozolnym podlewaniem ręcznym przy pomocy konewki. Aktualnie sklepy ogrodnicze i producenci proponują nam nawadnianie kropelkowe, zautomatyzowane zraszacze czy zbiorniki na deszczówkę.

Nowe rozwiązania nie tylko pozwalają zaoszczędzić czas i energię – pozwalają także oszczędzać jeden z najważniejszych zasobów w ogrodnictwie – wodę. W procesie podlewania bywa, że duże jej ilości się marnują i nie zostaną należycie wykorzystane. Ta świadomość jest żywa wśród ogrodników, dlatego coraz chętniej stosowane są różne patenty na oszczędzanie.

Jak zoptymalizować zużycie wody w trakcie podlewania?

Jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań są linie kroplujące – stosując nawadnianie kropelkowe samodzielnie ustawiamy częstotliwość z jaką nawadniane są rośliny i ilość wody jaką otrzymują. Dzięki temu każdy litr wody może być dobrze spożytkowany.

Nawadnianie kropelkowe szczególnie dobrze sprawdza się przy podlewaniu wszelkiego typu rabat, klombów i tarasów. Linie nawadniające można dowolnie rozbudowywać i dostosowywać do konkretnych warunków. Dzięki tej metodzie, rośliny otrzymują wodę bezpośrednio w okolice korzeni co pozwala na redukcję parowania i tym samym niższe zużycie wody.

Innym patentem są zbiorniki na deszczówkę – wykorzystanie wody opadowej jest bardzo skuteczne i wpisuje się w filozofię zero waste. Gromadzenie wody deszczowej pozwala oszczędzać bieżącą wodę.

Jak widać na powyższych przykładach, by zacząć oszczędzać wodę w ogrodzenie wystarczą chęci. Istnieje wiele rozwiązań, które na to pozwalają – jednak każda osoba dbająca o ogród musi we własnym zakresie zdecydować, który sposób będzie jej najbardziej odpowiadał.