Nawadnianie kropelkowe to metoda umożliwiająca systematyczne podlewanie określonej powierzchni, praktycznie bez większego wkładu własnego. Taki system nawadniania zapewnia dystrybucję niewielkich ilości wody, która wypływa bezpośrednio pod krzewy owocowe, warzywa, kwiaty i inne rośliny. System wyłącznika czasowego dźwigu można podłączyć zarówno do centralnego systemu wodociągowego, jak i do beczki. Jakie są zalety systemu nawadniania kropelkowego, jak zrobić go samodzielnie oraz czy nawadnianie kropelkowe z beczki jest możliwe?

Jak samodzielnie zrobić nawadnianie kropelkowe z beczki?

Podlewanie kropelkowe zapewnia optymalne nawodnienie ogrodu oraz umożliwia praktyczne zagospodarowanie deszczówki. Z tego względu coraz więcej osób pragnie posiadać linie kroplujące w swoim ogrodzie. Najlepszym rozwiązaniem jest współpraca z firmą, która wykona instalację automatycznego podlewania, jednak w niektórych przypadkach system podlewania kropelkowego można stworzyć samemu.

System nawadniania kropelkowego z beczki przebiega tak samo, jak w przypadku tego skomunikowanego ze studnią czy wodociągiem. Z tą różnicą, że korzystając z beczki wykorzystujemy podlewanie kropelkowe grawitacyjne, w związku z czym beczka musi mieć określoną objętość, zwykle 200 l. Musi dodatkowo znajdować się około 1 m wyżej od gruntu. Do pojemnika podłączamy linie kroplujące, przez które przemieszcza się woda pod wpływem działania sił grawitacyjnych. Rury zasilające o odpowiedniej długości musimy umieścić w obszarze ogrodu na powierzchni ziemi, dzięki czemu dojdzie do podlania wszystkich roślin.

Warto wykorzystać blokery, które sprawią, że woda w pierwszej kolejności wypełni całą rurę, a dopiero później – gdy osiągnie odpowiednie ciśnienie – zostanie wypchana przez wszystkie otwory. Zarówno rurki, jak i inne elementy naszych linii nawadniających muszą być wykonane z materiałów odpornych na działanie warunków atmosferycznych. Wszystkie podstawowe elementy systemu nawadniania znajdziemy np. w sklepie ogrodniczym. Odpowiadając na pytanie we wstępie – podlewanie kropelkowe z wykorzystaniem beczki jest możliwe i do tego niezwykle praktyczne.

Zalety systemu nawadniania kropelkowego

Regularne nawadnianie ogrodu jest ważne, aby wszystkie rośliny wzrastały i rozwijały się w dobrych warunkach. Wilgotność gleby sprawia, że trawnik i rosnące na nim rośliny cieszą nasze oko oraz zapewniają w odpowiednim momencie dobre zbiory. Dzięki beczce możemy wykorzystać deszczówkę, co jest ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem. Umożliwia oszczędne zużycie wody, a nawet dodatkowe zastosowanie nawozów. Zmniejsza się prawdopodobieństwo rozwoju grzybiczych chorób roślin oraz ryzyko erozji gleby.

Wysokie opłaty za wodę oraz brak czasu sprawiają, że podlewanie staje się dla nas sporym wyzwaniem. Wykorzystanie deszczówki do nawadniania roślin oraz podlewanie kropelkowe ułatwiają pracę.

Sprawdź profesjonale systemy nawadniania