Pomidory są niezwykle cenionymi warzywami, które można znaleźć w lodówce każdego gospodarstwa domowego. Stanowią także smaczny dodatek dań w restauracjach i wykorzystują je firmy spożywcze do produkcji przetworów. Bez względu na to czy uprawiamy pomidory do własnych potrzeb czy mamy w planach ich szerszą sprzedaż – zawsze oczekujemy wspaniałych zbiorów. Podstawą ich uzyskania jest odpowiednie nawodnienie hodowli.

nawadnian

Zapotrzebowanie na wodę

Największe zapotrzebowanie na wodę pomidory wykazują w okresie kwitnienia, zawiązywania i przyrostu owoców. Już po posadzeniu krzaków należy obficie je podlać, aby stworzyć im idealne warunki do zakorzenienia. Następnie jednak pozostawiamy rośliny kilka dni bez podlewania, aby mogły wykształcić mocny system korzeniowy. Dopóki krzaki nie wytworzą owoców można podlewać je co 3 dni dużą ilością wody, gdy pojawią się jednak pomidory podlewamy rośliny co 2 dni mniejszą ilością wody.

Hodowla pomidorów w szklarni i na polu

Zapotrzebowanie na wodę zmienia się także wraz z miejscem uprawy. Krzaki sadzone na polu powinno się nawadniać zgodnie z proporcją: 20-25l na m² bądź 5-10 m³/dzień/hektar. Przy glebie piaszczystej warto je podlewać codziennie, przy gliniastej zaś wystarczy co 2-3 dni.

Z kolei krzaki sadzone w szklarniach znajdują się w specyficznym mikroklimacie, dlatego rekomenduje się podlewanie ich co 2-3 dni, zgodnie z zasadą 15l na m². Pamiętając oczywiście o fazach wzrostu roślin.

System nawadniania kropelkowego

Sadząc zaledwie kilka krzaków pomidorów z powodzeniem można podlewać je ręcznie. Sytuacja zmienia się jednak, gdy posiadamy średnie lub większe uprawy, a także gdy z różnych względów nie mamy czasu na ręczne podlewanie. Wówczas idealnie sprawdzi się linia nawadniająca. Ma ona wiele zalet, m.in.:

  • redukuje straty wody poprzez podawanie jej bezpośrednio do systemu korzeniowego roślin
  • chroni przed gniciem i więdnięciem nadziemnych części roślin, ponieważ nie mają one kontaktu z wodą
  • umożliwia oszczędność wody (a więc i pieniędzy) oraz czasu

Linia nawadniająca jest bardzo prosta w montażu. Nada się zarówno do podlewania upraw na polu, jak i tych w szklarni.