Należyte nawadnianie upraw i ogrodów wymaga konkretnych rozwiązań. Woda powinna być dostarczana do roślin nie tylko we właściwej ilości i z odpowiednią częstotliwością. Często znaczenie ma także jakość dostarczanej wody.

By mieć pewność, że owa jakość będzie wysoka wykorzystywane są różnego rodzaju filtry, które montuje się przy instalacjach nawadniających. Zarówno filtry siatkowe, jak i filtry żwirowe czy filtry dyskowe są specyficznymi elementami o różniącej się charakterystyce.

Zanim podejmiemy decyzję o inwestycji w filtry, warto zapoznać się z najpopularniejszymi rodzajami i ich wiodącymi cechami. Dobrze jest dopasować taki zakup indywidualnie, pod konkretny system nawadniający – pomóc mogą nam specjaliści.

Filtr siatkowy

Filtry siatkowe

Filtry siatkowe wykonuje się ze stali nierdzewnej, stosując różnej grubości oczka. Wyjątkowo dobrze sprawdzają się we wszystkich systemach nawadniających. Stosuje się je także w ciepłownictwie czy nawet do uzdatniania wody pitnej.

Filtry siatkowe skutecznie wyłapują wszelkie zanieczyszczenia występujące w bieżącej wodzie. Dają tym samym pewność, że rośliny otrzymają najwyższej jakości, czystą wodę. To z kolei korzystnie wpływa na ich wzrost i późniejsze owocowanie.

Filtry chronią emitery odpowiedzialne za dostarczanie wody przed zapychaniem – wspierając i zabezpieczając ich długofalową pracę.

Filtry żwirowe

Filtry żwirowe bazują na złożach żwirowych, które zapewniają utrzymanie stałego, odpowiednio wysokiego ciśnienia wody. Ich zadaniem jest usuwanie zanieczyszczeń mechanicznych, które mogą dostawać się do wody.

Trwałe i cechujące się żywotnością, filtry żwirowe sprawdzają się przy niemal wszystkich rodzajach upraw i ogrodów. Ich zastosowanie umożliwia korzystanie ze studni głębinowych bez obaw, że występująca tam woda jest w jakimś stopniu skażona.

Sprawdzają się one także poza uprawami. Dzięki różnym typom filtrów żwirowych można je stosować nawet przy zbiornikach otwartych – glony czy kłaczki z dużym prawdopodobieństwem będą osiadać na filtrze.

Filtry dyskowe

Filtry dyskowe charakteryzują się przede wszystkim większą wytrzymałością i pojemnością niż choćby filtry siatkowe. Montowany w nich wkład składa się z kilkudziesięciu dysków, które dokładnie filtrują wodę i chronią przed zanieczyszczeniami mechanicznymi i nie tylko. Dodatkową zaletą filtrów dyskowych jest ich niewielki rozmiar.

Filtry dyskowe bardzo dobrze realizują swoje zadania przy liniach kroplujących czy mikrozraszaczach. Swoją funkcjonalnością uniemożliwiają zapychanie się dysz i emiterów. Powszechnie stosuje się je w rolnictwie uprawianym na przemysłową skalę.