Nawadnianie ogrodów i działek poprzez specjalne instalacje zyskuje coraz więcej zwolenników. Jest to znaczne odciążenie dla wielu gospodarzy. Jest to także opcja, która pozwala optymalizować zużycie wody pod kątem potrzeb konkretnych roślin. 

Tak naprawdę wybór systemów nawadniających i elementów wchodzących w ich skład powinien być dokonywany indywidualnie. Powinien uwzględniać możliwości i ograniczenia jakimi dysponuje konkretna działka. Jak je dopasować? Od czego zacząć? Jaką pompę do nawadniania wybrać?

Pompa nawadniająca i jej znaczenie

Pompa do nawadniania sprawdza się przede wszystkim w przypadku posiadania na podwórku studni głębinowej. Jest to inwestycja, która pozwala zaoszczędzić dużo pieniędzy i zapewnić przynajmniej częściową niezależność jeśli chodzi o dostępność wody.

Szacuje się, że w okresie wiosenno-letnim zużywamy nawet ponad 1000 litrów wody na m2 ziemi. Idą za tym wysokie opłaty. Zmniejszają się one, kiedy mamy do dyspozycji studnię głębinową i  pompę o odpowiedniej mocy, która pozwala rozprowadzać wodę po całym ogrodzie. Pompa musi być dopasowana do parametrów jakimi charakteryzuje się studnia i otoczenie w którym ma być wykorzystywana.

Czym się kierować wybierając pompę do nawadniania?

Pompu są podstawowym elementem systemów nawadniających. Dokonując wyboru takowej należy rozważyć wszelkie dostępne informacje i dopasować ją tak, aby wkomponowała się w całość instalacji.

Istotna jest głębokość studni i co za tym idzie wysokość na jakiej pompa jest w stanie zasysać wodę. Standardowe pompy mają głębokość zasysania na poziomie 8 metrów wgłąb ziemi. Jeśli ta wartość jest wyższa, powinno się postawić na pompę głębinową – o większej mocy zasysania.

Kolejną rzeczą jest średnica otworu studziennego. Im szerszy on będzie tym większy wybór pomp mamy. W przypadku wąskich otworów konieczne jest zazwyczaj podprowadzenie węża zasysającego do pompy.

Rozważając zakup pompy i budowę systemu nawadniającego powinno się dokładnie zbadać źródło wody. Dobry specjalista pomoże nam oszacować jaka jest wydajność naszej studni – ile litrów wody na minutę można z niej pompować. Pomoże także w określeniu jej jakości i poziomu zanieczyszczenia.

Jak wszędzie – dobry research przy wyborze pompy to podstawa.