Filtry siatkowe, dyskowe i żwirowe
Filtry siatkowe, dyskowe i żwirowe stosuje się w celu oczyszczenia wody. Filtr do usuwania zanieczyszczeń z wody firmy Watermil to najwyższa jakość i trwałość oferowanych produktów.
Filtry Siatkowe
Filtry siatkowe pozwalają na mechaniczne oddzielanie zanieczyszczeń, które znajdują się w wodzie. Jest to możliwe dzięki specjalnym siatkom, które są zamontowane w obudowie filtra. Przy pomocy takiego rozwiązania możemy z powodzeniem oczyścić wodę z cząstek stałych. Co ważne: filtry siatkowe mogą zostać użyte jako samodzielne filtry umieszczane w instalacji, jak i filtry uzupełniające, gdy zostaną zamontowane za filtrem żwirowym.
Ze względu na sposób ich czyszczenia, filtry siatkowe dzieli się na:
- manualne – w celu wyczyszczenia takiego filtra musimy wyciągnąć jego wkład i wypłukać go pod bieżącą wodą;
- półautomatyczne – filtry te posiadają czujnik zabrudzeń, który informuje nas o konieczności ich wyczyszczenia. Na obudowie filtrów znajduje się korbka, za pomocą której wprawiamy w ruch mechanizm czyszczący umieszczony wewnątrz obudowy;
- automatyczne – oprócz czujnika zabrudzeń tego typu filtry siatkowe posiadają również sterownik, za pomocą którego siatka zostaje automatycznie wyczyszczona.
Filtry Żwirowe
Filtry żwirowe wykorzystywane w instalacjach nawadniających pozwalają pozbyć się z wody zanieczyszczeń biologicznych. Są one stosowane przede wszystkim w przypadku, gdy źródłem wody jest zbiornik otwarty albo studnia głębinowa. Filtry żwirowe spełniają swoje zadanie dzięki wkładowi żwirowemu o odpowiednio dobranej granulacji, która pozwoli wychwycić zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie. Dlatego to przede wszystkim od rodzaju i formy zanieczyszczeń występujących w wodzie zależy to jaki typ wkładu żwirowego powinien być wykorzystany. Stosunkowo często filtry żwirowe stosuje się również w celu usunięcia z wody żelaza (odżelaziacze), które jest wytrącane w procesie napowietrzania.
Filtry żwirowe, manualne lub automatyczne, czyszczone są poprzez ich płukanie. Proces ten następuje w wyniku czasowego odwrócenia kierunku przepływu wody pod niższym ciśnieniem.
Filtry Dyskowe
Filtry dyskowe służą do filtracji wody głównie w systemach nawadniających, pozwalając uniknąć zatykania się układów mikronawadniania. Zależnie od tego jakiego typu wkłady dyskowe zostaną wykorzystane, za pomocą filtra można wyeliminować z wody zanieczyszczenia mechaniczne (np. muł lub drobny piasek). Jeśli woda nie jest mocno zanieczyszczona wówczas wysokiej jakości filtry dyskowe mogą stanowić samodzielny, główny filtr w danej instalacji. W sytuacji jednak, gdy ilość zanieczyszczeń jest wysoka zwykle stosowane są one jako filtry doczyszczające, które montuje się za filtrami żwirowymi.
W sprzedaży dostępne są obecnie filtry dyskowe, które oczyszcza się ręcznie lub automatycznie. W tym pierwszym przypadku wyciągnięty z filtra wkład należy przepłukać pod strumieniem bieżącej wody. W filtrach czyszczonych automatycznie znajduje się specjalny sterownik, który odpowiada za oczyszczanie poszczególnych jego elementów przy pomocy wody wprowadzanej do wnętrza filtra pod ciśnieniem.