Pogoda, która bywa coraz bardziej kapryśna oraz rosnące ceny energii sprawiają, że ogrodnicy szukają coraz wydajniejszych metod opieki nad swoimi ogrodami i hodowlami. Tej tendencji sprzyja również technologia, która zapewnia coraz lepsze i bardziej ergonomiczne rozwiązania.

Linia kroplująca instalowana pod powierzcnią ziemii jest jednym z takich rozwiązań. Pozwala oszczędzić czas, wodę i energię, a przy tym zapewnia roślinom dokładnie takie nawodnienie jakiego potrzebują. Taki system należy odpowiednio skalibrować, kiedy tego dokonamy praktycznie nie ma mowy o marnotrawstwie wody.

Warto poznać bliżej funkcjonowanie owego systemu, zalety płynące z wykorzystania podziemnego nawadniania kropelkowego i to jak powinna być zainstalowana tego typu linia kroplująca.

Czym jest i jak działa podziemne nawadnianie kropelkowe?

Linia kroplująca do podziemnego nawadniania instalowana jest zgodnie z nazwą pod gruntem. W uproszczeniu jest to przewód wyposażony w niewielkie otwory zwane emiterami. Z racji tego, że wykorzystuje się je pod ziemią posiadają one też elementy zabezpieczające przed korzeniami i zanieczyszczeniami.

Wykorzystuje się ją przy wszelkiego typu rabatach, żywopłotach czy na polach uprawnych. Podziemne nawadnianie sprawdza się również przy trawnikach, klombach czy coraz popularniejszych zielonych dachach. 

Założenie takiego systemu jest stosunkowo łatwe – wystarczy by linia kroplująca była podłączona do źródła wody i wyposażona w reduktor ciśnienia. Połączone z sobą złączki tworzące całą linię należy położyć na ziemii i pokryć około 10 cm warstwą gleby. Następnie należy też skalibrować częstotliwość kroplowania poprzez dobór optymalnego ciśnienia.

Korzyści płynące z zastosowania podziemnych systemów nawadniających

Wykorzystywanie podziemnych systemów nawadniających niesie z sobą wiele korzyści, które cenią zarówno ogrodnicy, jak i rolnicy.

Przede wszystkim jest to oszczędność wody. Przy podziemnym nawadnianiu woda nie podlega procesowi parowania powierzchniowego. Zatem niemal cała zaaplikowana ciecz jest realnie używana przez rośliny.

Co więcej takie systemy pozwalają zredukować liczbę chwastów. Dzięki zabezpieczeniom na emiterach i bezpośrednim aplikowaniu wody do roślin chwasty nie mogą znaleźć żadnego punktu zaczepienia.

Dzięki tej metodzie rośliny zyskują silniejsze korzenie. Korzeń musi w takiej sytuacji przebijać się do wody znajdującej się w dole. Pozwala to hodować bardziej wytrzymałe i silniejsze rośliny. Ponadto taka linia kroplująca może też efektywniej dostarczać składniki odżywcze.

Innymi słowy: warto zainteresować się tematem i wdrożyć go w swoim ogrodzie.