Podlewanie ogrodu to czynność, która jest pracochłonna, jak i wymaga czasu. Dlatego warto ułatwić sobie pracę w ogrodzie, decydując się na instalacje profesjonalnych systemów nawadniających. Jednak z uwagi na bardzo duży wybór różnych systemów, ostateczna decyzja wcale nie musi być prosta. Warto wziąć pod uwagę potrzeby podlewanych roślin, a także to, jaką ilość czasu chcemy oszczędzić oraz to na jak wysokie rachunki możemy sobie pozwolić. Wybierając odpowiedni system nawadniający, można również skorzystać z profesjonalnych porad fachowców.

Niewątpliwie idealny ogród powinien przede wszystkim być funkcjonalny. Co to oznacza? W zasadzie to, że ogród to doskonale zaplanowana przestrzeń, która ma cieszyć oko właścicieli, jak i gości. Niemniej utrzymanie w doskonałej kondycji, szczególnie dużego ogrodu dla wielu osób może stanowić problem. Głównie w perspektywie ilości czasu, jaki trzeba poświęcić na jego pielęgnacje. Czy można łatwiej? Tu właśnie przychodzą z pomocą systemu nawadniające, które usprawnią i ułatwią pracę w ogrodzie.

Automatyczne systemy nawadniające  – dlaczego to idealne rozwiązanie dla ogrodu?

Automatyczne systemu nawadniania ogrodu to specjalistyczne systemy przewodów, które umieszczane są pod ziemią w celu podlewania roślin. Sieci wzbogacone są modułami, które służą do zraszania, a montowane są ponad powierzchnią gruntu. Należy podkreślić, że automatyczne nawadnianie ogrodów odbywa się dzięki zautomatyzowanym systemom, które wyposażone są w elektrozawory i sterowniki, które odpowiedzialne są za niezawodne funkcjonowanie sieci dzień po dniu.

Skuteczny system nawadniania ogrodów za pośrednictwem automatycznych systemów, to nie tylko wygoda i oszczędność czasu, ale także znacznie mniejsze wykorzystanie zasobów wodnych.

Każdy zautomatyzowany system nawadniania ogrodu może być wyposażony w bardziej bądź mniej rozbudowane elementy. Jednak docelowo jeżeli posiada wspomniane już elektrozawory oraz sterowniki, wówczas każdy użytkownik tego systemu może idealnie dostosować intensywność i częstotliwość nawadniania do typu i rodzaju roślin w ogrodzie.

Ponadto jedną z oczywistych zalet takiego rozwiązania jest właśnie wygoda. Nie tylko nie ma potrzeby ciągnięcia przez całą przestrzeń ogrodu węża do podlewania, ale również można w zasadzie zrezygnować z kontroli podlewania, ponieważ zaprogramowany system sam o tym pamięta. Poczynione ustawienia włączają odpowiednie urządzenia natryskowe o konkretnych porach, regularnie dostarczając ziemi i roślin potrzebnych ilości wody.

Automatyczny system nawadniania – co jest potrzebne do jego założenia?

System nawadniania ogrodu składa się z kilku ważnych komponentów. Tym samym jeżeli inwestor chce mieć pewność, że system nawadniania w ogrodzie będzie spełniał oczekiwania, a także realizował podlewanie we właściwy sposób, musi zaopatrzyć się w profesjonalne systemy nawadniania, złożone z takich modułów jak:

·         urządzenia nawadniające, tj. zraszacze,

·         sieć rurociągów, które będą doprowadzać wodę,

·         elektryczne sterowanie, które pozwala na zarządzanie całą siecią,

·         czujniki, które zwiększają funkcjonalność instalacji,

·         profesjonalny system zdalnego sterowania.

Niemniej różne rodzaje systemów nawadniania przede wszystkim wyposażone są również w czujniki deszczu, które blokują włączanie się systemu nawadniającego w momencie wystąpienia opadów. Dlatego też w momencie dokonywania zakupów należy zwrócić uwagę na właściwe dobranie potrzebnych komponentów m.in. zraszaczy, które bezpośrednio wpływają na jakość nawodnienia.

Jak wpływają zautomatyzowane rozwiązania nawadniania na roślinność?

Podstawowym zadaniem zraszaczy jest systematyczne dostarczanie roślin w ogrodzie wody. Jest to rozwiązanie w pełni bezpieczne dla roślin, zarówno dla delikatnych kwiatów, jak i roślin posiadających wrażliwe liście, które mogą być narażone na zniszczenie przy wyższym ciśnieniu. Wszystko dlatego, że automatyczne systemy nawadniające można skutecznie dostosować do własnych potrzeb i preferencji.

Jednak jeżeli zraszacze stanowią zbyt intensywny  sposób nawadniania, zawsze można wybrać linie kroplujące, które również dostarczają wody, ale w mniejszej ilości i bezpośrednio do systemu korzeniowego. W ten sposób nie wpływają na stan kondycyjny najbardziej wrażliwych roślin.

Na co zwrócić uwagę przy instalacji systemu nawadniającego?

Wybór odpowiedniego rodzaju systemu nawadniającego to ważna kwestia, od której będzie zależała późniejsza efektywność w procesie podlewania ogrodu. Dlatego jednym z ważniejszych kwestii, jakie trzeba wziąć pod uwagę, w momencie projektowania systemu nawadniania jest właściwe rozmieszczenie na działce. Przed zakupem należy sporządzić plan, który będzie uwzględniał zarówno budynki gospodarcze, dom oraz ścieżki i chodniki. Aby system nawadniający był efektywny, trzeba dokładnie zaplanować rozmieszczenie zraszaczy lub taśm nawadniających. Warto jednak podkreślić, że automatyczny system nawadniający to szereg wielu zalet takich jak:

·         oszczędność czasu i wody,

·         równomierne podlewanie całego ogrodu,

·         pełny automatyzm w nawadnianiu ogrodu o ustalonych porach w ciągu dnia.

Możliwość budowy automatycznego systemu nawadniającego najczęściej odbywa się w kilku etapach. Niemniej stworzenie takiego systemu pozwala na wygodniejsze, lepsze, a przede wszystkim oszczędniejsze zarządzanie przydomowym ogrodem.