Ogród to nie tylko uzupełnienie i świetne zagospodarowanie przestrzeni wokół domu. To także wizytówka, która dużo mówi o właścicielach. Planowanie ogrodu przydomowego to zadanie, które wymaga kreatywności i pomysłowości. Dlatego przystępując do tego rodzaju misji, warto trzymać się najważniejszych założeń, które umożliwią stworzenie doskonałej przestrzeni świetnie dopasowanej do możliwości, oczekiwań i najważniejszych potrzeb!

Jednak samo zaplanowanie ogrodu to nie wszystko, ponieważ najważniejsze będzie jego utrzymanie. Dlatego też bez odpowiedniego zaprojektowania systemu nawadniania żaden ogród nie przetrwa próby czasu. Czy nawadnianie ogrodu można wykonać samodzielnie, czy lepiej zlecić profesjonalistom? Sprawdź jak wykonać trwały i wydajny system nawadniania ogrodu!

System nawadniania ogrodu – wykonaj projekt samodzielnie

W jaki sposób zaprojektować ogród marzeń, aby stanowił miejsce do wypoczynku i doskonale prezentował się na tle domu? Jak stworzyć system nawadniania? Oczywiście można to zadanie zlecić profesjonalnej firmie. Jednak pamiętając o kilku ważnych krokach, można to zrobić samodzielnie.

Do stworzenia skutecznego i wydajnego systemu nawadniania ogrodu trzeba się odpowiednio przygotować. Jak w przypadku każdego projektu potrzebne będą odpowiednie narzędzia, materiału, a także rzetelnie przygotowany plan układu przewodów i zraszaczy. Ważny również będzie wybór odpowiedniego systemu nawadniania, których obecnie jest bardzo wiele. Jednak dobór wszystkich wymienionych elementów zależy przede wszystkim od wielkości działki, roślin, a także źródła poboru wody.

Plan ogrodu – strefy zraszania systemu nawadniania

Projektując system nawadniania w ogrodzie, należy wziąć pod uwagę wiele kwestii. Jedną z nich jest ustalenie układu całego systemu, który będzie podlewał rośliny. W ten sposób możliwe będzie określenie konkretnej liczby potrzebnych zraszaczy, a także przebiegu instalacji na powierzchni. Warto podkreślić, że obecnie ciekawym i bardzo popularnym rozwiązaniem są linie kroplujące. Co będzie potrzebne do stworzenia rzetelnego planu?

·         Dokładny schemat działki

·         Informacje i dobór zraszaczy o odpowiednim zasięgu

·         Określenie dokładnej długości przewodów

·         W przypadku linii kroplujących określenie długości systemu nawadniania.

W przypadku większych działek bardzo dobrą praktyką jest podzielenie stworzonego planu instalacji na odpowiednie sekcje, które składały się będą np. z 4-5 spryskiwaczy. W ten sposób możliwe będzie nawadnianie wybranych obszarów bez konieczności podlewania całego ogrodu, kiedy nie jest to potrzebne. Ponadto takie rozwiązanie będzie odciążało pompę oraz źródło poboru wody.

Nawadnianie ogrodu – źródło wody

Źródło wody w ramach wydajnego nawadniania ogrodu to jedna z najważniejszych kwestii, bez których nie byłoby to możliwe. Tym samym podlewanie roślin i trawników, przede wszystkim na dużych działkach wiąże się z dość wysokimi kosztami. Dlatego właśnie szczególnie przy większych ogrodach dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się we własne źródło m.in. studnię.

Możliwości jest wiele, choć należy pamiętać, że decydując się na projekt systemu nawadniania, szczególną uwagę należy zwrócić na gatunek roślin, rodzaj gleby i wielkość ogrodu, który będzie wymagał systematycznego nawadniania.