Dla każdego posiadacza ogrodu regularne podlewanie roślin i krzewów to standardowa czynność w ramach jego pielęgnacji. Szczególnie latem, kiedy rośliny wymagają intensywniejszej opieki, to właściwie zaprojektowanie nawadnianie jest jednym z ważniejszych elementów w zakresie dbałości o kondycję ogrodu. W tym celu można wykorzystać zarówno deszczówkę, a więc wodę z opadów atmosferycznych, albo wodę ze studni głębinowej. Jednak, które rozwiązanie będzie lepsze, a także, z jakich urządzeń warto przy tym skorzystać? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w artykule.

Obecnie korzystanie z inteligentnych systemów nawadniania trawnika lub ogrodu wcale nie musi być kosztowne. Co więcej, nowoczesne systemy zużywają wyłącznie tyle wody, ile jest konieczne, a nad całym automatycznym procesem nieustannie mamy kontrolę. Zatem, czy innowacyjne systemy nawadniające, to najlepszy sposób łatwego utrzymania ogrodu?

Regularne nawadnianie ogrodu – dlaczego jest tak istotne?

To, że rośliny w ogrodzie potrzebują wody, jest stwierdzeniem bardzo oczywistym. Niemniej warto przytoczyć pewne wartości liczbowe, które lepiej zobrazują, jak istotne jest systematyczne podlewanie domowego ogrodu. Sam trawnik potrzebuje około pięciu litrów wody na metr kwadratowe. Natomiast młode drzewa i krzewy powinny otrzymywać jednorazowo dwadzieścia litrów wody (te starsze, nawet pięćdziesiąt). Z kolei inne rośliny, warzywa lub krzewy, także potrzebują odpowiednich ilości wody, aby mogły prawidłowo rosnąć.

Rośliny mogą czerpać wodę głównie z opadów deszczu, ale warto pamiętać, że w okresie wiosenno-letnim bardzo często występują susze, a sporadyczne opady nie będą wystarczające.

Wysokie temperatury w lecie, często przekraczające 30°C, powodują to, że system nawadniania zyskuje jeszcze mocniej na znaczeniu. Warto pamiętać, że inwestycja w inteligentne systemy nawadniania ogrodów w zależności od wielkości powierzchni, która będzie nawadniania, są stosunkowo tanie.

Alternatywne źródła wody w ramach samodzielnego nawadniania ogrodu

Najpowszechniej przy podlewaniu ogrodu korzysta się z zasobów wody wodociągowej. Jednak warto pamiętać, że im gorętsze lato, tym generowało się będzie znacznie większe rachunki za prąd w ramach nawadniania. Aby odpowiednio kontrolować wysokość rachunków, można podłączyć tzw. podlicznik ogrodowy. Czy istnieje jeszcze inny sposób nawadniania ogrodu?

Nie tylko istnieje, ale każdy może go zastosować. W związku z tym, zamiast wody wodociągowej można zainstalować studnie wierconą z mocniejszą pompą ssącą. W ten sposób każdy we własnym zakresie może uzyskać bardzo skuteczny sposób nawadniania ogrodu za pomocą wody gruntowej. Tego rodzaju studnia doskonale sprawdzi się przy większych ogrodach, także w trybie automatycznego podlewania.

Jeszcze innym sposobem może być wykorzystanie wody deszczowej. W tym przypadku wystarczy postawić na zewnątrz większe zbiorniki, w których gromadzona będzie deszczówka. Z kolei jedyna inwestycja to pompy, za pomocą których będzie podlewany ogród.

Dlaczego warto korzystać z wody deszczowej?

Nawadnianie ogrodu z wykorzystaniem alternatywnych źródeł tj. wody deszczowej, to powszechnie stosowane rozwiązanie. Jednak warto, zaznaczyć, że idea oszczędzania stała się tak popularna wraz ze wzrostem świadomości ludzi, że woda pitna na świecie stanowi zaledwie 2,5% wszystkich wód. Dlatego, zamiast marnować wodę np. z wodociągu, która przecież nadaje się do spożywania, z powodzeniem można wykorzystać deszczówkę. Poniekąd w ramach odpowiedzi na nieustannie zmieniający się klimat.

Najważniejsze zalety wykorzystania deszczówki do pielęgnacji ogrodu:

·         deszczówka jest naturalna dla roślin i znacznie lepiej przyswajalna,

·         woda deszczowa jest miękka, nie zawiera chloru, potasu i magnezu,

·         jest bezpłatna, ponieważ „dosłownie spada z nieba”,

·         daje możliwość na obniżenie wydatków,

·         daje możliwość uniezależnienia się od sieci wodociągowej,

·         oszczędność zasobów wody pitnej w czasach suszy.

Decydując się na alternatywne źródło podlewania takie jak deszczówka, przede wszystkim zmniejsza się zużycie naturalnych zasobów Ziemi. Współcześnie często wiele organizacji ekologicznych w swoich kampaniach społecznych podkreśla rolę deszczówki w równoważeniu wykorzystania wód pitnych, do innych celów niż zaspokojenie pragnienia ludzi.

Nawadnianie ogrodu ze studni – podstawowy sposób podlewania

Pomimo tego, że podlewanie ogrodu z wykorzystaniem deszczówki to powszechna metoda, to do jeszcze popularniejszej należy nawadnianie bezpośrednio ze studni. Obecnie bardzo często do nawadniania ogrodu ze źródła, jakim jest studnia, wykorzystuje się inteligentne systemy nawadniające, które odpowiednio zaprogramowane same dostarczają potrzebne ilości wody roślinom. Podstawowy system nawadniania ogrodu ze studni powinien zawierać:

·         właściwy rodzaj studni, a najlepiej taki, który jest ustalony z hydraulikiem,

·         pompę głębinową,

·         inne akcesoria dodatkowe np. zbiornik przeponowy.

Warto podkreślić, że system nawadniania powinien zostać zaprojektowany w taki sposób, aby umożliwiał jak najbardziej efektywne, a zarazem oszczędne wykorzystywanie zasobów wodnych. Dzięki temu wysokość rachunków będzie niższa, a dbałość o zrównoważone wykorzystanie zasobów wodnych utrzymania na właściwym poziomie. Z kolei wspomaganie się deszczówką stanowiło będzie bardzo przemyślany, a zarazem przyjazny dla środowiska sposób gospodarowania zasobami wodnymi.