Istnieją różnego rodzaju sprzęty do nawadniania gleby, które okazują się nieocenione nie tylko w okresie letnim gdy jest gorąco. Systemy te pozwalają zagwarantować roślinom stale dogodne warunki do odpowiedniego rozwoju i wzrostu. Wśród nich sporą popularnością cieszą się linie kroplujące, dostarczające uprawom optymalne dawki wody. Co warto wiedzieć na ich temat? Jak wybrać najlepsze produkty tego typu?

Nawadnianie kroplujące – co to jest?

Rośliny można nawadniać kropelkowo, dzięki czemu dostarcza się do nich tyle wody, ile jest wymagane dla ich właściwego wzrostu i rozwoju. Kiedy poziom wilgotności w glebie spada, specjalny system zaczyna ją nawadniać – robi to jednak powoli, stopniowo, co jest najlepsze dla zdrowia rośliny. Linia kroplująca z kompensacją ciśnienia działa w podobny sposób – pozwala jednak w tym samym czasie zapewnić nawodnienie wielu roślinom.

Linia kroplująca z kompensacją – czyli co?

To właśnie kompensacja ciśnienia pozwala układać dłuższe ciągi linii kroplujących, przy czym zagwarantowany zostaje równomierny wypływ wody na całej długości przewodu. Właśnie dlatego tego rodzaju linie znajdują zastosowanie w miejscach, w których konieczne jest zrównoważenie wypływających dawek wody na całej długości linii kroplującej, a przede wszystkim tam, gdzie linia ta ma być długa – powyżej 100 mb. Rozwiązanie to przydaje się w przypadku upraw rzędowych. Sprawdza się też na terenie o zróżnicowanym układzie przestrzennym, na przykład górskim. Podlewanie kropelkowe staje się coraz popularniejsze, ponieważ pozwala lepiej zadbać o rośliny – dostarcza się im tyle wody, ile potrzebują. Dostępna długość takiego ciągu uzależniona jest od wielu czynników – w tym od rozstawu emiterów.

Jakie linie kroplujące wybrać? – porady

Nawadnianie kropelkowe to bardzo dobre rozwiązanie, które sprawia, że rośliny poprawnie się rozwijają, a specjalny wąż do nawadniania dostarcza im wszystkim jednakowe dawki wody. Rozwijają się zatem w jednym tempie, bez względu na to jaka jest ich odległość od źródła wody. By jednak wybrać właściwe w danym przypadku linie kroplujące, trzeba wziąć pod uwagę średnicę i rozstaw emiterów, ilość przepływającej wody, ciśnienie, a także należy zadbać o gładkość ścianki wewnętrznej linii kroplującej. Jeśli chodzi o linie kroplujące, producent – firma WATERMIL – oferuje różnego rodzaju produkty, tworzące razem zgrane systemy do nawadniania. Wąż kroplujący polskiej firmy WATERMIL może posiadać różne parametry, które dzięki specjalnemu kalkulatorowi pozwalają wyliczyć maksymalną długość linii kroplującej w danym przypadku.