Miłośnicy ogrodnictwa dbają, aby ich rabaty i rośliny wokół domu zawsze miały jak najlepszą opiekę. Każdy ogród wymaga podlewania, przycinania czy stosowania specjalnych środków pielęgnacji. Dbanie o niego nie ogranicza się jedynie do chwil, gdy roślinność pięknie kwitnie, a liście stają się intensywnie zielone. Równie ważne jest przygotowanie go do zimy – czynności nie są trudne ani skomplikowane, a pozwolą ochronić ogród przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się zdrowiem i wyglądem swoich roślin w kolejnym sezonie.

nawodnione-rośliny

Jesienne nawożenie

Aby roślinność lepiej rosła konieczne jest odpowiednie nawożenie. Oczywiście najlepszą opcją jest nawóz organiczny (obornik) lub naturalny nawóz mineralny. Zaczynamy od trawnika, ponieważ na jego koszeniu pielęgnacja się nie kończy. Dzięki nawozom poprawimy jego odporność na mróz i wzmocnimy cały system korzeniowy. Na grządkach z warzywami dobrze sprawdzi się nawóz wzbogacony fosforem i potasem, natomiast w sadach obornik, po rozrzuceniu którego przekopujemy glebę.

Dokładne porządki

Nie wolno zapominać o sprzątaniu ogrodu. Grabienie opadłych liści jest podstawową czynnością, którą chronimy swój ogród przed pojawieniem się nornic i innych gryzoni. Ich obecność z pewnością zagrozi naszej roślinności na wiosnę. Z kolei z rabat kwiatowych usuwamy zwiędłe części roślin oraz wszelkie inne pozostałości stanowiące pożywkę dla bakterii i grzybów. 

Koszenie trawnika

Choć koszenie trawnika jest koniecznością, ostatnie powinno przypaść na drugą połowę października lub pierwsze dni listopada. Zimą źdźbła trawy nie powinny mieć mniej niż 4 cm długości – jeśli będą krótsze nie zdążą nagromadzić składników odżywczych niezbędnych do wznowienia wegetacji na wiosnę. Ponadto trawa będzie szybciej zamarzać, co spowoduje uszkodzenia w jej strukturze.

Oczywiście nie należy zaniedbywać koszenia, ponieważ zbyt długie źdźbła zaczną gnić pod ciężką pokrywą śnieżną. Przed nadejściem silnych mrozów warto ostatni raz podlać swój ogród. 

Dbanie o roślinność

Przed pierwszymi przymrozkami należy okopczykować rośliny, które tego wymagają. Są to między innymi róże, hortensje, azalie, winorośl, maliny, różaneczniki czy budleje. Dzięki temu nawet jeśli górna część rośliny zamarznie, jej korzeń pozostanie nienaruszony. Wiosną będzie mogła wypuścić nowe pędy. 

W przypadku krzewów oraz niektórych drzew konieczne będzie przycięcie gałęzi, co zapewnia obfite kwitnienie i owocowanie w kolejnym sezonie. Na ogół czynność wykonuje się wiosną, jednak niekiedy dobrą porą jest właśnie jesień. Mowa głównie o roślinach świeżo zakupionych i posadzonych właśnie jesienią oraz krzewach owocowych (maliny, jeżyny, porzeczki). Pamiętajmy, aby w tym okresie nie przycinać drzew i krzewów iglastych.

Jeśli nasz ogród graniczy z lasem lub większymi polami należy zabezpieczyć rośliny przed zającami, sarnami i inną dziką zwierzyną, która zimą będzie szukać pokarmu. Szczególnie, jeśli nie mamy pełnego ogrodzenia. Można tego dokonać np. za pomocą siatek. 

Oczko wodne

Wiele ogrodów posiada oczko wodne, które również wymaga jesiennej pielęgnacji. Przede wszystkim należy usunąć liście z jego powierzchni – gdy opadną na dno nie będzie to możliwe. Zaczną się rozkładać powodując zanieczyszczenie wody siarkowodorem. Doprowadzi on do zmniejszenia nasycenia wody tlenem i śmierci ryb. Najlepiej rozłożyć na oczku wodnym siatkę jeszcze przed opadnięciem liści z drzew. Dodatkowo zdejmujemy lampy, pompy i wszelkie akcesoria nieprzystosowane do mrozów oraz odmulamy dno.