Piękny, intensywnie zielony i równo przycięty trawnik jest marzeniem każdego właściciela ogrodu. Aby tak się stało nie wystarczy jedynie regularnie go kosić. Przede wszystkim należy zadbać o nawodnienie trawy, szczególnie w okresie letnim, gdy słońce powoduje jej wysuszenie i wypalenie. W jaki sposób najlepiej podlewać trawnik?

Zasady podlewania trawnika

Chcąc zadbać o kondycję trawy w ogrodzie lub wokół domu najlepiej kierować się następującymi zasadami:

  • lepiej rzadziej, a obficie, niż częściej, a w niewielkim stopniu – jako optymalne rekomenduje się podlewanie trawnika co 3 dni, wykorzystując przy tym 8-12 litrów wody na 1 m2
  • młode, dopiero wysiane trawniki podlewamy nawet 2 razy dziennie
  • unikamy podlewania trawy w ciągu dnia, gdy słońce świeci najmocniej. Najlepiej nawadniać ogród rano lub wieczorem

Kilka minut po podlaniu woda powinna przejść przez glebę na głębokość około 15 cm. Dzięki temu system korzeniowy będzie mocny i zdrowy, a stale utrzymujące się nawilżenie gleby zapewni optymalny wzrost roślin. Aby sprawdzić, do jakiej głębokości przeszła woda, można posłużyć się długim prętem, wbijając go w glebę.

Metody wspomagające podlewanie

Oczywiście można podlewać trawnik wężem ogrodowym, jednak ręczne podlewanie wymaga czasu i własnej energii. Znacznie wygodniejszym i efektywniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z metod wspomagających podlewanie. W przypadku trawników, zwłaszcza tych rozległych, najlepiej sprawdzi się montaż zraszaczy. Urządzenie uruchamia się w określonych porach i nawadnia cały obszar wokół bez konieczności ingerencji w ten proces.

Jeśli na trawniku znajdują się rabaty lub rzędy roślin, dobrym pomysłem jest także montaż linii kroplujących. Zwłaszcza, jeśli dane rośliny potrzebują stałego, lecz równomiernego nawodnienia. Wówczas można zoptymalizować ustawienie zraszaczy w taki sposób, aby emitowana przez nie woda nie moczyła roślin, które będą podlewane systemem nawadniania kropelkowego.