nawodnione-rośliny

Jeśli posiadamy ogród bądź dbamy dobry wygląd roślin doniczkowych, musimy posiadać pewną wiedzę, dzięki której plony będą rosły tak, jak tego oczekujemy. Ogrodnictwo to niełatwa dziedzina, która wymaga dużo rozwagi i doświadczenia, jak i czysto teoretycznej wiedzy na tematy z różnych dziedzin.

Podlewanie roślin to podstawowa czynność, którą wykonujemy dbając o nie. Choć wydawać by się mogło, że to nic trudnego i każdy wie, jak to zrobić, to niestety nic bardziej mylnego. Tak jak inne czynności dotyczące dbania o rośliny, podlewanie wymaga dużej uwagi i delikatności, gdyż nieprawidłowe nawodnienie może wyrządzić więcej szkód, niż pożytku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, czytaj dalej. W tym artykule zgłębimy tajniki podlewania roślin i wytłumaczymy jakie czynności mogą sprawić źle wpłynąć na plony.

podlewanie roślin

Nadmiar wody jako główny powód złej kondycji roślin

Choć wydawać by się mogło, że należy podlewać rośliny tak często, jak to możliwe, to potrzeba dużego wyczucia, by rośliny nie zostały przelane. Częstotliwość podlewania w dużej mierze zależy od powierzchni liści. Mówi się, że im większa powierzchnia liścia, tym więcej wody potrzebuje roślina. Dodatkowymi czynnikami wpływającymi na to, jak często powinniśmy podlewać nasze rośliny to temperatura panująca w pomieszczeniu, jak i wilgotność. W przypadku, gdy jest cieplej (np. w pomieszczeniu, bądź jest cieplejsza pora roku) roślinę należy podlewać częściej.

Aby wilgotność podłoża była odpowiednia należy także zwrócić uwagę na to, w jakiej doniczce znajduje się roślina. Doniczki plastikowe są mniej przepuszczalne, niż te ceramiczne. Właśnie dlatego rośliny w doniczkach plastikowych możemy podlewać rzadziej, a te w ceramicznych częściej – posiadają one ścianki, które są porowate, przez co woda może łatwiej wyparować.

Raz, a porządnie czy często i w małych ilościach?

Wiele osób twierdzi, że rośliny lubią stały dostęp do wody, przez co bardzo często je podlewają, lecz w małych ilościach. Prawda jest taka, że lepiej podlać raz, a dokładnie, niż co chwilę w mniejszych ilościach. Dobrze pozwolić, aby wilgotności podłoża samej się zmniejszyć, aby system korzeniowy mógł rozprowadzić ilość wody tak, jak roślina tego potrzebuje. Jak zatem sprawdzić, czy podłoże jest nadal wystarczająco wilgotne? Otóż wystarczy włożyć palec do ziemi na głębokość około 2-4cm. Jeśli poczujemy, że w glebie nadal znajduje się woda, roślina nie potrzebuje jeszcze podlania.

Jakiej wody używać do podlewania roślin doniczkowych i nie tylko?

Aby mieć pewność, że zapewnimy roślinie prawidłowy przyrost składników odżywczych, a wymagania wodne będą odpowiednio zapewnione, należy również zwrócić uwagę na temperaturę wody, której używamy. Uprawy do prawidłowego wzrostu potrzebują wodę o temperaturze najlepiej od 20 do 25 stopni Celsjusza. Podlewamy spokojnym strumieniem – tak, by woda miała szansę powoli wsiąknąć w ziemię.

Kiedy najlepiej podlewać? Rano, po południu, a może wieczorem?

Choć moglibyśmy domniemywać, że rośliny potrzebują podlania w trakcie najwyższych upałów, to jest to jedna z rzeczy, których należy unikać. Najbardziej odpowiednia pora, by podlewać rośliny to poranek lub wieczór. Jeśli nawodnimy rośliny w momencie, gdy temperatury na dworze są najwyższe w ciągu dnia, woda może bardzo szybko wyparować. Co ciekawe, jeśli na liściach roślin znajdą się krople, na które będą padać promienie słoneczne, mogą one zadziałać jak soczewki. To z kolei może doprowadzić do przypalenia liści lub ich poparzenia.

Zapewnianie wilgotności podłoża. Podlewamy od góry czy od dołu?

To pytanie, na które niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Należy jednak wiedzieć, że istnieją gatunku roślin, które „preferują” być podlewane od góry, tj. na ziemię, a inne z kolei powinno podlewać się wprost do podstawki. Aby nie skrzywdzić danej rośliny, zanim zaczniemy o nią dbać, warto dokładnie sprawdzić, który sposób podlewania jest dla niej odpowiedni.

Jak widać temat nawadniania roślin jest bardzo obszerny, a na niego składa się wiele pomniejszych czynników, które zignorowane mogą doprowadzić do zaniedbania roślin. Warto poświęcić trochę czasu, by zapewnić swoim roślinom odpowiednie nawadnianie.