Nawożenie trawnika to kolejna, zaraz po podlaniu kwestia, która wymaga systematyki oraz odpowiedniej wiedzy. Właściwe nawożenie trawnika pomaga utrzymać przydomową murawę w świetnym stanie. Zatem warto podejmować się tego zabiegu regularnie, ponieważ nie tylko sprawia, że przydomowy dywan zielni jest odporniejszy na warunki pogodowe, ale posiada lepszą strukturę i ładniejszą barwę. Zatem w jaki sposób nawozić trawnik?

Systematyczne dokarmianie trawnika pozwoli mu utrzymać odpowiednią gęstość i barwę. Ponadto dobranie odpowiednich rodzajów nawozów w odpowiednim czasie to także ważny element całego procesu w ramach którego możliwe jest utrzymanie pięknego trawnika. Jednak w jaki sposób to robić, aby uzyskać powyższe efekty? O tym i innych ważnych kwestiach w artykule poniżej!

Nawożenie trawnika – dlaczego należy to robić?

Trwa to rodzaj rośliny, który ukorzenia się niezwykle płytko. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że w bardzo szybkim tempie zużywa dostarczane jej składniki odżywcze. Nieodpowiednie nawożenie, zarówno niedobór, jak i nadmiar będą miały negatywny wpływ na jakość trawnika.

Warto pamiętać, że nawozy do trawy przede wszystkim murawie dostarczają bardzo ważnych makroelementów, które sprawiają, że zielony dywan lepiej znosi wszystko to, co dzieje się dookoła. Dlatego też systematyczne nawożenie jest konieczne, aby trawnik mógł nie tylko odpowiednio wzrastać, ale także doskonale się prezentować w każdych warunkach.

Nawożenie trawnika – kiedy to robić?

Powszechnie panuje przekonanie, że trawnik powinno nawozić się trzy razy do roku. Czy to słuszne? Zgodnie z doświadczeniami profesjonalnym ogrodników można śmiało opierać się na takiej kalkulacji. Przy tak rozłożonym harmonogramie rośliny otrzymują wszystkie potrzebne substancje w dobrze skalibrowanych odstępach czasu.

Pierwsze nawożenie powinno mieć miejsce po pierwszym koszeniu, a drugie w połowie czerwca. Z kolei trzecie nie może odbyć się dłużej niż po dwóch miesiącach od drugiego. Jednak najważniejsze w tym jest to, aby odpowiedni nawóz pojawił się na trawniku w pierwszej połowie sierpnia. Trzymanie się wskazanych terminów jest bardzo ważne, ponieważ bez tego odpowiedni wzrost i rozwój trawnika w dłuższej perspektywie czasu będzie zwyczajnie niemożliwy.

Warto pamiętać!

·         Efektywność nawożenia będzie tym lepsza, im bardziej zachowane będą terminy

·         Nawożenie trawnika zimą nie jest wskazane

·         Sztuczne pobudzanie trawy do życia nie powinno mieć miejsca (okres zimowy to okres spoczynku).

Czym nawozić trawnik?

Współcześnie produktów do nawożenia trawników jest multum. Jednak największą ilość z nich stanowią nawozy wieloskładnikowe. Są to zarówno specyfiki uniwersalne, jak i specjalnego przeznaczenia. Charakteryzują się wysoką zawartością żelaza, dlatego najczęściej dedykowane są dla trawników, które posiadają dużą ilość chwastów i ogólnie są zaniedbane.

Wybór jest ogromny, a decyzja o tym, jaki produkt należy wybrać, powinna zostać poprzedzona głównie tym, na czym nam najbardziej zależy. Jeżeli trawnik wzrasta odpowiednio, to wystarczą uniwersalne nawozy, które podtrzymują ten stan. Jednak jeżeli widać, że z murawą są większe problemy, to w zależności od ich rodzaju, należy wybrać nawóz, który pomoże pozbyć się z konkretnym rodzajem problemów.