Dzięki różnorakim systemom nawadniającym utrzymanie ogrodu czy kontrola upraw stały się dużo prostsze. Zróżnicowanie systemów i rozwiązań oferowanych przez producentów nie jest przypadkowe.

Każda z instalacji lepiej sprawdza się w innych warunkach. W związku z tym zanim zdecydujemy się na taki system należy dowiedzieć się, który system pasuje do naszych oczekiwań i możliwości.

Różne systemy nawadniające

Systemy nawadniające można klasyfikować na różne sposoby. Ich podstawowy podział możemy przeprowadzić uwzględniając sposób i miejsce ich wykorzystania. Do najczęściej stosowanych instalacji należą:

Zraszacze stałe – wykorzystywane przy trawnikach, montowane w podłożu. Mogą się wynurzać nad trawę pod wpływem ciśnienia wody. Istnieją też zraszacze stale pozostające pod ziemią i nawadniające z tej perspektywy

Ruchome zraszacze – używane przy pielęgnacji trawników. Jednorazowo potrafią rozprowadzać wodę na dużych areałach

Minizraszacze – sprawdzają się na małych przestrzeniach, w nawadnianiu krzewów czy rabat kwiatowych. Generują niewielki strumień wody, o niewysokim ciśnieniu.

Linie kroplujące – kroplowniki łączy się ze specjalnym wężem, który rozprowadza wodę po liniach. Nawadnia małymi ilościami wody, ale ze stałą częstotliwością, co czyni je świetnymi w pielęgnacji np. żywopłotów.

Na co zwracać uwagę wybierając system nawadniający?

Systemy nawadniające są ekologiczne i ekonomiczne. Pozwalają używać ponownie wykorzystaną już wodę. Dają także możliwość optymalizacji wody dostarczanej roślinom czy uprawom.

Czym się kierować decydując się na instalację takiego systemu?

Warto zrobić badanie gleby przed wprowadzeniem tego rozwiązania na swoje podwórko. Przepuszczalność gleby jest istotnym czynnikiem – decyduje jak szybko woda będzie się wiązać. To wpływa na ilość wody potrzebnej do nawadniania.

Także rozmiar działki i układ roślin w ogrodzie, czy ekspozycja na słońce są kluczowe pod kątem wyliczeń i projektowania systemu nawadniającego. Każdy rodzaj uprawy czy roślinności inaczej reaguje na różne warunki – trzeba to uwzględnić aby system po wdrożeniu był maksymalnie wydajny.

Oczywiście kluczową rolą są tu też zasoby finansowe. Jak w życiu – mogą stanowić ograniczenie dla pewnych wizji lub rozwijać wachlarz możliwości.