W okresie letnim rośliny ogrodowe potrzebują szczególnej uwagi, ponieważ są narażone na długie działanie często bardzo wysokich temperatur i suchego powietrza. Dodatkowo latem nierzadko występują burze, które także wywierają na nie niekorzystny wpływ. Okazuje się, że samo podlewanie swojego ogrodu to za mało. W jaki sposób dbać o rośliny, aby zawsze były zdrowe, bujne i zielone?

nawadnian

Podlewanie roślin ogrodowych

Choć samo podlewanie to nie wszystko, nie należy zapominać, że jest kluczowym elementem dbania o ogród. Najlepiej podlewać rośliny ogrodowe wczesnym rankiem lub wieczorem, przy czym temperatura wody powinna być zbliżona do temperatury gruntu. Dzięki temu nie odparuje, a rośliny będą mogły efektywnie ją wykorzystać. Dodatkowo nie lejemy wody bezpośrednio na kwiaty czy liście, lecz prosto na ziemię.

Jeśli posiadamy większy ogród, często wyjeżdżamy lub po prostu chcemy mieć pewność, że wszystkie rośliny zawsze mają dostęp do wody, warto rozważyć montaż systemu nawadniania kropelkowego.

Przycinanie roślin i krzewów

Koniec lipca to idealny moment, aby przyciąć i skrócić niektóre rośliny. Zwłaszcza krzewy i drzewa ogrodowe. Dzięki temu zdążą one wypuścić nowe pędy gdy jest jeszcze ciepło, a one zdążą zgrubieć i wzmocnić się przed nadejściem jesiennej słoty i niskich temperatur. Pamiętajmy, że regularne przycinanie roślin ma ogromny wpływ na ich gęstość oraz świeży wygląd. Podczas przycinania warto usunąć przekwitnięte kwiatostany. Dzięki temu nie będą one opadać i gnić pod roślinami.

Nawożenie ogrodu

Bardzo dobrym pomysłem jest nawożenie latem ogrodu. To okres, w którym rośliny muszą zmagać się ze skrajnymi warunkami atmosferycznymi, dlatego każda pomoc jest tu na wagę złota. Dzięki nawożeniu będą lepiej odżywione i tym samym lepiej zniosą upały. W okresie letnim (zwykle do lipca) stosujemy metodę nawożenia dolistnego, czyli opryski. Nie jest to konieczne w przypadku bylin oraz drzew i krzewów owocowych, chyba że ich wygląd sugeruje niedobory substancji odżywczych.