Urządzenia i systemy nawadniające, których instalacja jest możliwa w ogrodach czy na polach uprawnych znacznie ułatwiły pracę wielu gospodarzom. Nie ma aktualnie potrzeby ręcznego dostarczania wody do roślin, wystarczy właściwie zaprojektowana instalacja, która nas w tym wyręcza. Żeby taki system sprawdzał się, a przede wszystkim przez długi czas był efektywny trzeba o niego dbać. Jak wygląda konserwacja w przypadku tego typu instalacji?

Jak w “Porach Roku” Vivaldiego

Kwestią, która mocno rzutuje na całą roślinność są pory roku. Większość roślin, drzew czy krzewów gubi swoje listowie w okresie jesienno-zimowym, aby na wiosnę móc wrócić do życia. Zima to także mrozy, które zmieniają wodę w lód. 

W przypadku systemów nawadniania jedną z podstawowych czynności konserwacyjnych będzie usunięcie z nich zalegającej wody. W innym wypadku może dojść do rozsadzenia przewodów od środka. Do usunięcia wody z przewodów korzysta się z zaworów odwadniających. Przed okresem zimowym warto też rozmontować filtry i reduktory ciśnienia i zabezpieczyć układy sterujące całością.

To nie wszystko. Gdy flora budzi się do życia wraz z wiosną, instalacja nawadniająca też powinna być sprawdzona. Należy przeglądnąć filtry i drożność przewodów i końcówek. Nie można się też spieszyć z wiosennym włączeniem. Topniejący śnieg i częste opady sprawiają, że ziemia i tak będzie dobrze zaopatrzona w wodę. W tym okresie pogoda często płata figle – zbyt wczesne włączenie systemów mogłoby nieść z sobą kosztowne konsekwencje.

Bieżąca kontrola

Sprawować pieczę nad instalacją nawadniającą należy nie tylko sezonowo. Regularna obserwacja i bieżące naprawy mogą skutkować oszczędnością czasu i kosztów w przyszłości. Kiedy widzimy, że z naszymi zraszaczami dzieje się coś niepokojącego dobrze jest wezwać fachowców. Będą oni w stanie szybko zdiagnozować przyczyny usterki i usunąć ją.

Posiadając instalację należy też pamiętać o usuwaniu powstającego żelaza. Tworzenie się żelaza jest naturalnym procesem. Jego usuwanie odbywa się poprzez napowietrzanie wody.

Innym elementem takich systemów są filtry. Zapobiegają zanieczyszczeniom instalacji, a w szerszej skali różnym awariom. Trzeba je dostosować do rodzaju oraz źródła bieżącej wody. Tutaj również warto zwrócić się o pomoc do ekspertów – wybory na własną rękę bywają chybione.