Podstawą należytego nawodnienia naszego ogrodu i upraw jest dobrze zmontowany i skoordynowany system nawadniający. By rośliny i ziemia mogły otrzymywać wodę o odpowiedniej jakości z odpowiednią częstotliwością trzeba by wszystkie elementy instalacji ze sobą współgrały.

By uzyskać pożądane rezultaty niezbędne jest okresowe sprawdzanie poszczególnych elementów systemu oraz ich pielęgnacja. Zwłaszcza filtry siatkowe, a także innego typu filtry są istotnymi częściami całej układanki. Nie tylko chronią jakość wody – mają też niebagatelny wpływ na jej prawidłowe rozprowadzenie.

Filtry do wody

Jaką rolę pełnią filtry w systemach nawadniających?

Każdy system, którego zadaniem jest transport wody podlega ryzyku pojawienia się w jego obrębie zanieczyszczeń. Bagatelizowanie takich sytuacji może mieć bardzo poważne konsekwencje. Podstawowym przedsięwzięciem, wykonywanym w celu zapobiegania potencjalnym nieczystością w cieku wodnym jest montowanie filtrów.

Filtry siatkowe, które stanowią element składowy systemów nawadniających skutecznie chronią systemy rurowe przed uszkodzeniami czy niedrożnością. Ich głównym zadaniem jest pozbywanie się zanieczyszczeń mechanicznych – wyłapywanie wszelkich kłaczków czy brudów.

Filtry siatkowe są niewielkim elementem, który potrafi robić dużą różnice. Działają w prosty sposób, w łatwy sposób można je montować, demontować i wymieniać. Są efektywne i wydajne.

Co wpływa na żywotność filtrów?

Właśnie łatwość w montażu i deistalacji, a przy tym wysoka efektywność, sprawiają, że filtry siatkowe mają sporo zwolenników wśród ogrodników i rolników. Co jakiś czas bowiem, konieczna jest wymiana filtrów.

Z upływem czasu i w wyniku eksploatacji filtry coraz słabiej wykonują swoje zadania – może to nieść nieprzyjemne skutki dla jakości wody. Woda jest uzdatniana z mniejszą precyzją. Żywotność jaką mają filtry siatkowe w dużej mierze zależy od początkowej jakości wody – im większej liczbie zanieczyszczeń musi stawiać czoło filtr, tym krótsza będzie jego funkcjonalność.

Zwłaszcza żelazo i mętność wody mają tu znaczenie. Są to czynniki najmniej pożądane w wodzie, a przy okazji najbardziej rzutujące na stan filtrów.

W celu zwiększenia żywotności, filtry siatkowe można płukać wodą. Istnieją również specjalne preparaty, które można stosować cyklicznie dla poprawy ich efektywności. Filtry siatkowe powinny też być dostosowane do pierwotnej jakości wody i użytkowane zgodnie z zaleceniami producenta. Z pewnością przestrzeganie tych zasad, przynajmniej średnioterminowo wpłynie na ich czas pracy.