Nawadnianie kropelkowe ma wiele zalet. Przede wszystkim jest gwarancją stałego dostępu roślinności do wody, nawet podczas większych upałów czy naszej dłuższej nieobecności. To także wygoda i oszczędność czasu, ponieważ nie musimy własnoręcznie podlewać upraw, plantacji lub ogródka. Warto jednak wiedzieć, że nawadnianie kropelkowe jest korzystne także z punktu widzenia finansów.

Nawadnianie kropelkowe

Nawadnianie kropelkowe pozwala zaoszczędzić pieniądze

Dzięki systemom nawadniania kropelkowego możemy rozplanować całą instalację w taki sposób, aby równomiernie i w określonych ilościach podlewała ona interesujący nas obszar. Mamy tym samym wpływ na ilość zużywanej wody i nie tracimy jej w nadmiarze. Pozwala to na pełną kontrolę całego procesu pielęgnacji i uprawy roślin. Tym bardziej, że woda trafia bezpośrednio do gleby tuż pod roślinami, a nie do przestrzeni pomiędzy nimi.

Szacuje się, że podlewanie kropelkowe pozwala zaoszczędzić nawet do 65% wody, zmniejszając jej zużycie. Warto zaznaczyć, że czas, który w innym wypadku poświęcilibyśmy na ręczne podlewanie, możemy przeznaczyć na obowiązki lub pracę zawodową, co również pozytywnie wpłynie na domowe fundusze.

System nawadniania kropelkowego – zalety

System nawadniania kropelkowego umożliwia dostarczanie wody bezpośrednio do korzeni rośliny, unikając moczenia liści czy kwiatów. U wielu gatunków roślin zmoczenie liści skutkuje poparzeniami słonecznymi, więdnięciem czy chorobami, zwłaszcza wywołanymi grzybami. Dostarczana przez instalację woda jest przefiltrowana, czysta, pozbawiona patogenów.

Możemy sterować procesem podlewania w taki sposób, aby dobrać ilość wody do potrzeb konkretnego gatunku rośliny. Taka automatyzacja sprawia, że jesteśmy w stanie planować prace ogrodowe czy na roli zgodnie z całym cyklem podlewania. Co istotne, samo kupno instalacji nie jest szczególnie drogie i stosunkowo szybko się zwraca. Dodatkowo w większości przypadków jesteśmy w stanie samodzielnie ją zamontować.