Właściwe nawadnianie ogrodu stanowi kluczową rzecz, od której zależy utrzymanie jego wyglądu we właściwym stanie. Z doświadczenia wiemy, że proces ten jest zajęciem czasochłonnym. Może więc lepiej postawić na automatyczne nawadnianie ogrodu, które pozwoli nam nie tylko zaoszczędzić cenny czas, ale także wodę? Dlaczego warto wybrać właśnie to rozwiązanie? Podpowiadamy. 

Automatyczne nawadnianie ogrodu – projekt

Największa zaleta stosowania automatycznego nawadniania to oszczędność pracy, wysiłku, czasu oraz wody. Od tej pory już nigdy nie będziesz zmuszony podlewać całego swojego ogrodu samodzielnie. Do jedynych Twoich obowiązków będzie należało włączenie systemu w okresie wiosennym oraz jego odwodnienie przed zimą. Ogromną zaletą jest więc oszczędność czasu. Niejednokrotnie aranżacja ogrodu sprawia, że podlewając go w sposób tradycyjny może nam to zajmować nawet kilka godzin. Przy zraszaczu automatycznym trwa to zaledwie kilka minut. Dziwić może również oszczędność wody. Faktem jest jednak, że podlewanie tradycyjne prowadzi do zużycia nawet 50% więcej wody. Dzieje się tak z powodu podlewania w nieodpowiednim czasie i niewłaściwej ilości.

Dodatkowe zalety

Powyższe zalety nie są jedynymi. Automatyczny system nawadniania zapewnia także zdrowie roślin i ich właściwy rozwój. Gdy podlewamy rośliny tradycyjnie, często nieświadomie popełniamy wiele błędów. Przykładowo: używamy zbyt małej ilości wody, aby odpowiednio nawilżyć rośliny, co powoduje, że są one nawodnione tylko w górnej warstwie, ale korzenie rośliny pozostają suche. Kluczowy błąd stanowi również pozostawianie wody na liściach roślin, przez co dochodzi do oparzeń. Dzięki automatycznemu zraszaniu proces ten zostaje zaplanowany w taki sposób, aby nasze rośliny rozwijały się w sposób prawidłowy.

Dodatkowo system ten sprawdzi się u osób, które często są nieobecne i nie mają możliwości w tym czasie podlewania ogrodu. Dzięki elektrycznemu sterownikowi i czujnikowi wilgotności gleby, rośliny są właściwie nawodnione przez cały okres nieobecności właściciela ogrodu.

Nawadnianie ogrodu – porady

Podlewanie roślin w ogrodzie tylko pozornie jest procesem łatwym. Dzięki automatycznemu systemowi nawadniania wszystko staje się banalnie proste, bo automat robi to za nas.

Jeśli potrzebujemy porady, jaki system automatycznego nawadniania wybrać, to warto brać pod uwagę sposoby zraszania. Istnieją najprostsze, gdzie należy je samodzielnie podłączać do wody, jak i podziemne automaty sterowane komputerowo. Różne są stopnie zaawansowania oraz automatyzacji systemów i od naszych indywidualnych preferencji zależy, jaki typ nawadniania ogrodu wybierzemy. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto rozważyć wszystkie za i przeciw.