System nawadniania kropelkowe ma praktycznie same zalety, dlatego jest tak pożądany wśród osób dbających o swoje ogrody i tereny zielone, a także przez rolników i właścicieli upraw. To rozwiązanie wygodne i oszczędne, przyjazne roślinom. Czy rzeczywiście takie podlewanie jest korzystne dla wzrostu roślin i przy których rodzajach roślin sprawdzi się najlepiej?

Na czym dokładnie polega nawadnianie kropelkowe?

Nawadnianie kropelkowe umożliwia precyzyjne i oszczędne dostarczanie wody bezpośrednio do gleby, a więc i systemu korzeniowego roślin. Ilość wody ustawiamy zgodnie z potrzebami roślin, które uprawiamy – nie ma mowy o przesuszeniu ich lub nadmiarze wody, która będzie zalegała na podłożu. Nawadnianie odbywa się w sposób ciągły i równomierny, co przekłada się na szybki i zgodny z naturą wzrost roślin.

Co jest niezwykle istotne woda trafia bezpośrednio do gleby w okolicy korzeni. Nie ma styczności z łodygami czy liśćmi, które pod jej wpływem mogłyby gnić lub więdnąć. Polewanie wodą po częściach nadziemnych rośliny w przypadku wielu gatunków jest wręcz przeciwwskazane.

Jakie rośliny można nawadniać kropelkowo?

Nawadnianie kropelkowe jest zalecane w przypadku wszystkich gatunków roślin. Bez względu czy są to kwiaty, warzywa, drzewka i krzewy owocowe czy może inne rośliny uprawne lub ozdobne – każda z nich będzie cieszyć się korzyściami ze stałego, równomiernego i optymalnego nawodnienia.

System nawadniania kropelkowego idealnie sprawdzi się zarówno w przydomowych ogródkach, jak i na większych uprawach rolnych, w sadach, warzywnikach, a nawet w tunelach i szklarniach. Może posłużyć także do nawadniania pojedynczych roślinek, którymi nie mamy czasu się opiekować. Nawadnianie kropelkowe możemy wykorzystać do podlewania trawnika oraz skalniaków.

Dlaczego warto dbać o odpowiednie podlewanie roślin?

Każda roślina potrzebuje wody do wzrostu i rozwoju. Jeśli ma zapewnione odpowiednie warunki, będzie cieszyła oko swoim wyglądem i z pewnością przyniesie zadowalające plony. Kwiaty i roślinność ozdobna będzie natomiast bujna i piękna.

System nawadniania kropelkowego jest metodą korzystną cenową, ekologiczną i praktyczną. Nawet osoba niedoświadczona nie ma problemu z montażem takiej instalacji. Decydując się na takie rozwiązanie oszczędzamy nie tylko pieniądze, ale i czas, jednocześnie dbając o świetne warunki dla naszych roślin.