Opieka nad ogrodem i uprawami wymaga ogromu pracy. Konieczne jest podlewanie, przycinanie, pielenie – coraz częściej stosowane w tym celu są rozwiązania technologiczne. Jest to znaczne ułatwienie, które pozwala właścicielom pól i ogrodów koncentrować czas i energię na innych czynnościach.
Ponadto linia kroplująca z kompensacją ciśnienia pozwala w bardziej efektywny sposób wykorzystywać posiadane zasoby. Szczególnie duże ilości wody, które są tak potrzebne w uprawie ogrodów często są marnotrawione. Stosując różnego rodzaju rozwiązania techniczno-inżynieryjne woda jest dostarczana roślinom z niemal bezbłędną precyzją.
Wszechstronność linii kroplujących i dowolność w ich ustawieniu sprawia, że coraz więcej osób instaluje je w swoich ogrodach. Pozwala to zaoszczędzić czas, energię, zoptymalizować zasoby i lepiej zadbać o dobrostan roślin i upraw. Czym jeszcze cechują się linie kroplujące?

nawodnione-rośliny

Gdzie należy stosować linie kroplujące?

Linie kroplujące występują w różnych wariantach. Jednym z najbardziej efektywnych rozwiązań jest linia kroplująca z kompensacją ciśnienia. Zapewnia ona optymalizację dawek wody dostarczanych do roślin. Producenci używają tego typu zraszaczy wszędzie gdzie mowa o liniach mających powyżej 100 metrów bieżących długości.
Używa się ich także przy nawadnianiu upraw podzielonych rzędami i nasadzeń – dzięki temu ich wzrost jest jednakowy nawet gdy źródło wody znajduje się w pewnej odległości. Linia kroplująca z kompensacją ciśnienia jest powszechnie stosowana w rolnictwie przemysłowym.
Sprawdzają się one też przy terenach, które są zróżnicowane geologicznie i na których występują przewyższenia.

Co zyskuje linia kroplująca dzięki kompensacji ciśnienia?

Możliwość kompensowania ciśnienia pozwala tworzyć dłuższe ciągi linii kroplujących. Dzięki inteligentnemu zarządzaniu wodą przepływającą wzdłuż linii i równoważnikom, które pozwalają ją należycie rozdysponowywać otrzymujemy gwarancję, że niemal cała woda będzie wypompowana do roślin.
Co więcej, prawie każda linia kroplująca z kompensacją ciśnienia wyposażona jest w system No Drain. Dzięki temu, kiedy ciśnienie wewnątrz linii kroplującej spada poniżej 1bara, wypływ wody zostaje uszczelniony.
To jaką długość mogą osiągać linie kroplujące jest zazwyczaj definiowane przez producentów. Są różne czynniki, które mają na nie wpływ – rozstaw emiterów czy wydatek wodny. Aparaturę do kompensacji ciśnienia należy zawsze montować zgodnie z wytycznymi producentów, tylko wtedy będzie działać prawidłowo i spełniać swoją rolę.